İlk Yardım Eğitimi

Anasayfa » Diğer Faaliyetlerimiz » İlk Yardım Eğitimi

Sarızeybek İlk Yardım Eğitim Merkezi olarak sunduğumuz ilk yardım eğitimleri ile;

 • Katılımcılarımızın en temel eğitimlerden birisi olan İlk Yardım Eğitiminde gerekli tüm bilgileri teorik ve uygulamalı biçimde öğrenmelerini hedefliyoruz.
 • İnsan Hayatının söz konusu olduğu bu en önemli ve en temel eğitim sonrasında katılımcıların sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlıyoruz.
 • Verdiğimiz tüm ilk yardım eğitimleri sonrasında katılımcılarımızın yüksek başarı oranı sağlamasına yardımcı oluyoruz.
 • İzmir’de Merkezi Sınav Sisteminde Katılımcı Sayısına göre en yüksek başarı oranını yakalayan kurumlardan birisiyiz.
 • Katılımcı Sayısı / Başarı Oranı Grafiği en yüksek İlk Yardım Eğitim Merkezlerinden birisiyiz.

İzmir İlkyardım Eğitimi kursu olarak bizim için bu eğitimde öncelikli amaç acil durum anında doğru müdahale edebilecek bireylerin topluma kazandırılmasıdır. İnsan hayatı söz konusu olan bu eğitimde ana amaç hiçbir zaman maddi dönüşüm ve pazarlama olmamalıdır. Bizim kursiyerlerimize sunduğumuz eğitimlerde temel hedefimiz başarı odaklı analitik sonuca ulaşmaktır.

Sunduğumuz İlk Yardım Eğitimlerini ana başlıklar halinde;

 • İlk Yardım Eğitimi (Zorunlu),
 • İlk Yardım Güncelleme Eğitimi,
 • İlk Yardım Eğitici Eğitimi,
 • OED Eğitimi (Zorunlu),

şeklinde sıralayabiliriz.

Sizler de Eğitim Merkezimizin profesyonel ekibiyle sunduğu hayat kurtarma ve başarı zincirine katılarak bugüne kadar hizmet vermekten gurur duyduğumuz referanslarımız arasında yer alan 1700 üzerinde ki sayıda firmanın arasına katılabilirsiniz.

İlk Yardım Eğitimleri hakkında detaylı bilgi edinmek, yönetmeliği, eğitim çeşitlerini, eğitim şartlarını öğrenmek, Sizler İçin Sunduğumuz Fırsatlardan Faydalanmak İçin;

www.ilkyardimegitimiizmir.com   bağlantısına tıklayıp sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk Yardım Eğitimi Nedir? 

Tek şansımız varken, onu kullanmayı bilmek “Hayata dönmek” demek ise; bu hayattaki en önemli “eğitim” olmaz mı ? Sözünü ettiğimiz ve bilinmesi gereken bu eğitim, İlk Yardım Eğitimi dir.

Hayatı tehlikeye düşüren durumlarda, sağlık görevlisi gelinceye kadar ve ilaç kullanılmadan yapılan uygulamalar “ilkyardım” olarak tanımlanmaktadır. Unutulmamalıdır ki erken dönemde ve doğru şekilde uygulanacak ilk yardım hayat kurtardığı gibi kalıcı sakatlıkları da önlemektedir.

İlk Yardım Eğitimi Yasal Zorunluluğu 

29 Temmuz 2015 tarih 29429 sayı ile Resmi Gazetede yayınlanan İlkyardım Yönetmeliği Madde 19 göre;

 1. a) Az tehlikeli iş yerlerinde her 20 çalışan için 1,
 2. b) Tehlikeli iş yerlerinde her 15 çalışana kadar 1,
 3. c) Çok tehlikeli iş yerlerinde her 10 çalışana kadar 1,

Sertifikalı İlk Yardım Eğitimi almış personel bulundurması yasal olarak zorunludur.

İzmir İlkyardım Kursu

Uzun yıllardır eğitim hizmetleri sunan bir kurum olarak alınması gereken en önemli eğitimlerden birisinin İlkyardım Eğitimi olduğunu biliyoruz ve bu bilinci oluşturmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bilinmelidir ki vakit kaybetmeden ve doğru biçimde uygulanan ilk yardım hayat kurtardığı gibi kalıcı sakatlıkları da önlemektedir.

Bu sebeple Sarızeybek İzmir İlk Yardım Kursu olarak verdiğimiz eğitimlerimizin kalitesini, yoğunluğunu ve öğrenim kolaylığını her geçen dönemde daha üst seviyeye çıkarıyoruz. Sunduğumuz İlk Yardım Eğitimi hizmetlerimiz uluslararası standartlarda olup, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tüm şartlarla birebir örtüşmektedir.

Ayrıca Katılımcı Sayısı / Başarı Oranı Grafiği en yüksek İlkyardım Kursu olarak vermiş olduğumuz tüm eğitimlerde, katılımcılarımıza yüksek başarı oranları sağlıyoruz. Özellikle insan hayatının söz konusu olduğu en önemli, en temel eğitim olan ilkyardım eğitimlerinde de İzmir de Merkezi Sınav Sisteminde katılımcı sayısına göre en yüksek başarı oranını yakalayan ve bu başarısını sosyal sorumluluk bilinci ile birleştirebilen kurumlardan birisiyiz.

İzmir de Sarızeybek İlk Yardım Eğitim Kursu olarak;

 • Temel İlk Yardım Eğitimi,
 • İlk Yardım Güncelleme Eğitimi,
 • İlk Yardım Eğitici Eğitimi,
 • Standart İlk Yardım Eğitimi,
 • Özel İlk Yardım Eğitimi,

eğitimlerini ilk yardım eğitici eğitimi sertifikasına sahip uzman eğitmenlerimiz eşliğinde, yönetmeliğe uygun olarak, 20 yıla yakın eğitimci kimliğimiz ile çok yüksek başarı yüzdesi ile sertifikalı olarak vermekteyiz.

Temel İlk Yardım Eğitimi 

Temel İlk Yardım Eğitimi kanunen zorunlu olan, 2 Gün / 16 Saat eğitim süresine sahip, uzmanlarımız aracılığı ile sizlere sunduğumuz bir eğitimdir. Bu zorunluluğun ayrıntıları yukarıda ilk yardım eğitimi yasal zorunluluğu başlığında oranlarla belirtilmiştir.

 • Uluslar arası standartlar ve Sağlık Bakanlığı standartlarına uygun İlkyardım Eğitimi kurslarımız 15 yaşını dolduran, okuma-yazma bilen herkese açıktır.
 • Kurs günleri ve saatleri kursu talep eden kişi ya da kurumun talebine göre esnek olarak düzenlenebilir.
 • Eğitimler, Sağlık Bakanlığınca onaylı, eğitimci sertifikasına sahip, deneyimli eğitimciler tarafından verilmektedir.
 • Eğitimin içeriği uluslar arası standartlarda ve kriterlere göre belirlenmiş olup, Sağlık Bakanlığınca onaylanmış, ilk yardım Yönetmeliğinde yer alan içeriğe uygundur.
 • Eğitim sonrası yapılan teorik ve pratik sınav sonrası, katılımcılara Sağlık Bakanlığı Onaylı ve üç yıl geçerli olmak üzere ‘ilkyardımcı Sertifikası ve Kimlik Kartı’ verilmektedir.
 • Bireysel katılımlı eğitimler 10 kişiden az gruplar için olup, Eğitim Merkezimizde yapılmaktadır.
 • İşletmelere yönelik olan eğitimlerimiz işletmenin isteği doğrultusunda, işletmenin kendi eğitim salonunda veya eğitim merkezimizde verilmektedir.

Standart İlk Yardım Eğitimi 

Standart İlk Yardım Eğitimi 5 gün / 40 saat eğitim süresi olan, Temel İlkyardım Eğitiminden daha ayrıntılı ve uygulamalı eğitim almak isteyen tüm katılımcılara yönelik hazırlanmış bir eğitim programıdır.

 • Kurs günleri ve saatleri kursu talep eden kişi ya da kurumun talebine göre esnek olarak düzenlenebilir.
 • Eğitimler, Sağlık Bakanlığınca onaylı, eğitimci sertifikasına sahip, deneyimli eğitimciler tarafından verilmektedir.
 • Eğitimin içeriği uluslar arası standartlarda ve kriterlere göre belirlenmiş olup, Sağlık Bakanlığınca onaylanmış, ilkyardım Yönetmeliğinde yer alan içeriğe uygundur. Eğitim sonrası yapılan teorik ve pratik sınav sonrası, katılımcılara Sağlık Bakanlığı Onaylı ve üç yıl geçerli olmak üzere “ilkyardımcı Sertifikası” ve “ilkyardımcı Kimlik Kartı” verilmektedir.
 • Bireysel katılımlı eğitimler 10 kişiden az gruplar için olup, Eğitim Merkezimizde yapılmaktadır.
 • İşletmelere yönelik olan eğitimlerimiz işletmenin isteği doğrultusunda, işletmenin kendi eğitim salonunda veya eğitim merkezimizde verilmektedir.

İlk Yardım Güncelleme Eğitimi 

TC Sağlık Bakanlığı Onaylı Temel ilkyardım sertifikalarının 3 yılda bir güncellenmesi gerekmektedir.

İlk Yardım Güncelleme Eğitimi  1 gün / 8 saat süren, ilk yardımcıların bilgilerinin yenilendiği bir eğitimdir. Sınav sadece seviye belirler, geçme notu yoktur. İlkyardımcı kimliği ve ilkyardım eğitim sertifikaları yenilenerek; İl Sağlık Müdürlüğünün onayından geçtikten sonra yeni ilk yardım sertifikası ve ilk yardımcı kartları tekrar 3 yıllık süreli geçerlilik kazanır.

İzmir ilinde yapılacak sertifikalı ilkyardım eğitim ücretlerinin tespiti için oluşturulan il komisyon kararları TC Sağlık Bakanlığı’nın 06.10.2010 tarih ve 40527 sayılı makam olurları ile onaylanmıştır.

İlk Yardım Eğitici Eğitimi 

İlk Yardım Eğitici Eğitimi ; ilk yardım yönetmeliği kapsamında, ilk yardım eğitmeni olmak isteyen ve yönetmelikte belirtilmiş kriterlere uygun olan kişilerin, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ilk yardım eğitimi programından geçirilerek ilk yardım eğitmenleri yetiştirmeyi amaçlayan bir eğitici eğitimi programdır. Eğitim toplamda 40 saat sürmekte olup 5 günde tamamlanmaktadır.

İlk Yardım Eğitici Eğitimi sonrası İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde yapılan sınav sonrasında başarılı olan katılımcılara T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı “İlk Yardım Eğitmeni” Sertifikası verilmektedir.

İlk Yardım Eğitmeni Sertifikası alan bireyler;

 • İlk yardım eğitim merkezlerinde eğitmen olabilir,
 • Sürücü kurslarında ilk yardım eğitmeni olabilir (Lisans ve ön lisans mezunları için geçerlidir.)
 • Kurum içi veya özel olarak ilk yardım eğitimi semineri ve sunumu yapabilir.
 • Ambulans şoförü olabilir. (İstenen diğer şartları da karşılanması gerekmektedir.

Özel İlk Yardım Eğitimi 

Özel İlk Yardım Eğitimleri çözüm ortağı olduğumuz kurumların ihtiyaç duyduğu kendi kurumsal şartlarına göre sunduğumuz özel eğitimlerdir. Çözüm ortağı olduğumuz kurumlarla beraber eğitim içeriği, günleri ve süreleri belirlenerek oluşturulur.

OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) Eğitimi 

27 Ağustos 2020 tarih 31226 sayı ile Resmi gazetede yayınlanan İlkyardım yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik MADDE 11;

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce OED eğitimi almamış olan ilkyardımcılar veya ilkyardım eğitmenleri bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde, OED tanıtımı, kullanıldığı durumlar ve OED uygulaması konularını içeren, 2 saat süreli OED eğitimi aldıkları takdirde, OED kullanımı ve eğitim yetkileri mevcut belgelerine işlenir. Eğitim sonunda katılımcıların başarılı sayılmaları için, pratik sınavda 100 tam puan almış olmaları gerekir.

E-Bülten